Trwa 44. Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. W drugim dniu pielgrzymowania – 5 lipca 2024 r. – na trasę wyruszyły kolejne trzy grupy: grupa św. Alberta z Jarosławia, grupa św. Wojciecha z Brzozowa i grupa bł. Marii z Leżajska.

JAROSŁAW – grup św. Alberta

Porannej Mszy Świętej na wyjście grupy św. Brata Alberta w kościele pw. NMP Królowej Polski w Jarosławiu przewodniczył Metropolita Przemyski abp Adam Szal. Towarzyszyli mu licznie zgromadzeni kapłani, którzy także wyruszają w pielgrzymkową drogę.

Podczas homilii abp Szal mówił, że podczas najbliższych dni, pątnicy będą wpatrywać się w Maryję, która wskazuje nam Serce Jezusa. – Ona jest wierną uczennicą Chrystusa. Chcemy patrzeć na serce przebite, otwarte dla nas, tak jak otwarte są serca tych, którzy miłują. To serca naszych gospodarzy, którzy będą nas przyjmować, ci życzliwi, którzy będą się za nas modlić pozostając w domach jako pielgrzymi duchowi.

Metropolita Przemyski podkreślił, że trud pielgrzymów jest aktem otwarcia na przebite włócznią Serce Jezusa i wzięciem na swoje barki trudu wędrówki wynagradzającej za grzechy.


LEŻAJSK – grupa bł. Marii

Grupa bł. Marii swój trud pątniczy tradycyjnie rozpoczęła w Leżajsku. Pielgrzymi spotkali się na porannej Eucharystii w kościele pw. Trójcy Świętej w Leżajsku. Modlitwie przewodniczył bp Krzysztof Chudzio.

Podczas homilii biskup pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej zwrócił uwagę uczestników pielgrzymki, że potrzeba, aby w nas i w całym świecie dokonała się zmiana, byśmy uznali swoją grzeszność i otworzyli się na Bożą łaskę. – Ten świat potrzebuje wiarygodnych świadków, którzy skutecznie przekonają go, że zło można zwyciężyć.

Jak mówił bp Chudzio, tymi świadkami są także pielgrzymi, zmierzający na Jasną Górę. – To wy pielgrzymi wyruszacie, aby w was dokonała się ta przemiana i wy będziecie tymi świadkami. Z Maryją we wspólnocie Kościoła wyruszacie w drogę, aby spotykający was mogli rozpoznać waszą wiarę, która sprawia, że doznajemy uzdrowienia przez łaskę Jezusa Chrystusa.


BRZOZÓW – grupa św. Wojciecha

Mszą świętą sprawowaną w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Brzozowie rozpoczęła swoje pielgrzymowanie grupa św. Wojciecha, której opiekunem jest ks. Karol Burda. Eucharystii w brzozowskiej bazylice przewodniczył bp Stanisław Jamrozek.

Zgromadzonych w świątyni pielgrzymów przywitał gospodarz miejsca ks. Franciszek Goch, który życzył pielgrzymom szczególnej opieki Matki Najświętszej i powierzył ich modlitwom całą parafię.

Homilie podczas Mszy świętej wygłosił bp Stanisław. Kaznodzieja zachęcił zgromadzonych, aby nie bali się odpowiadać na Boże Słowo, które wskazuje nam drogę życia: Ewangelia mówi nam, że <<Jezus wychodząc z Kafarnaum, ujrzał człowieka imieniem Mateusz i rzekł do niego Pójdź za Mną. On wstał i poszedł za Nim. >> Pielgrzymi to ludzie, którzy odpowiedzieli na wołanie Jezusa, żeby pójść za Nim. Pielgrzym zmaga się i pyta czy znajdzie czas i siły, by pokonać drogę, ale jeśli zdecyduje się iść za Panem, to doświadczy Jego mocy i błogosławieństwa.

Ksiądz Biskup podkreślił, że pielgrzymowanie wymaga podjęcia trudu dogi i pozostawienia spraw, do których przywiązane jest nasze serce: Pielgrzym musi wstać, oderwać się od tego, co wygodne, by pójść za Panem. W naszym życiowym powołaniu jest to bardzo ważne, aby wstać i wyruszyć w drogę. Trzeba być ciągle gotowym, aby na pielgrzymim szlaku stawiać kolejny krok. Pamiętajmy jednak, że gdy idziemy z Panem, to później także zasiadamy razem z Nim do stołu, stajemy się Jego przyjaciółmi.

Na koniec Kaznodzieja życzył pątnikom wytrwałości i głębokiego przeżywania rekolekcji w drodze.


Zapraszamy do wysłuchania rozmów z pielgrzymami: