„Teka „Wzornik haftów przeworskich” przygotowana została jako efekt rzeczowy i publikacja towarzysząca zadaniu realizowanemu przez Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy – Instytucję Kultury Powiatu Przeworskiego, w ramach programu EtnoPolska. Edycja 2024.
Wzornik zawiera 17 wzorów hafciarskich znajdujących się na obiektach (odświętnych strojach kobiecych i makatce) wybranych ze zbiorów instytucji Muzeum w Przeworsku Zespołu Pałacowo-Parkowego i Biblioteki Publicznej Gminy Gać oraz ze zbiorów prywatnych: Edyty Chomentowskiej z Maćkówki i Renaty Starczewskiej z Gorliczyny (…)
Stroje ludowe, obok budownictwa, kultury społecznej i duchowej, folkloru ustnego, kulinariów stanowią wyróżnik danej grupy regionalnej. Region przeworski zalicza się do grupy etnograficznej Rzeszowiaków, wraz z regionem rzeszowskim i łańcuckim, co przełożyło się na uformowanie 3 odmian regionalnych stroju Rzeszowiackiego. Do połowy XIX w. na tym rozległym terenie panował jednolity strój odświętny, na który składały się m.in.: kobiecy żupan z ciemnogranatowego sukna podbitego suknem czerwonym oraz samodziałowe haftowane nakrycia głowy: rąbek i rańtuch, co potwierdzają zachowane obiekty odzieży w zbiorach muzealnych oraz dokumentacyjne rysunki strojów z 1. połowy XIX w. autorstwa Kajetana Wawrzyńca Kielisińskiego i Ludwika Łepkowskiego (…)”
Tekst: Katarzyna Ignas
W ramach audycji „W rytmie wydarzeń” zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Katarzyną Ignas – kuratorem projektu „Wzornik haftów przeworskich”, kustoszem przy Muzeum Zespole Pałacowo Parkowym w Przeworsku.