W sobotę 7 grudnia 2024 roku w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu odbyła się Jubileuszowa Gala, podczas której zostały wręczone statuetki „JAROSŁAWY 2024” – honorowe nagrody Burmistrza Miasta Jarosławia.
Podczas tego wydarzenia wręczono również brązowy medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis – jarosławskiej artystce Irenie Oryl.
W obszarze DZIAŁALNOŚĆ CHARYTATYWNA nominację otrzymali:
Natalia Dziuba – kobieta o wielkim sercu, od wielu lat niesie bezinteresownie pomoc wszystkim potrzebującym. Organizatorka akcji charytatywnych, w 2015 r. zaangażowana w akcję pomocy: RATUJMY KUBUSIA, w ramach której uratowano życie i zdrowie chorego na serce chłopczyka. Prywatnie niejednokrotnie zmagała się z przeciwnościami losu i wie doskonale, jak cenne jest zdrowie.
Marek Gudzelak – prezes amatorskiego klubu tenisa stołowego w Jarosławiu. Założyciel grupy pasjonatów tej dyscypliny sportu, zorganizował pierwszy turniej tenisa stołowego dla amatorów. Jako jedyny w historii Polskiego Związku Tenisa Stołowego został uhonorowany Diamentową Rakietką dla Super Kibica oraz brązową odznaką zasłużony dla Polskiego Tenisa Stołowego.
Wojciech Pysz – znany jest ze swojej uczynności, otwartego serca oraz aktywności na rzecz osób potrzebujących. Jest wolontariuszem Szlachetnej Paczki nie tylko w okolicach Świąt Bożego Narodzenia, ale szlachetna paczka jest w jego mniemaniu akcją całoroczną… Pierwiastek dobra, jaki nosi w sobie, promienieje na innych.
Sebastian Rachwał – od lat działa pomaga potrzebującym, jako działacz grupy MOTOTRASA Jarosław I PRZYJACIELE organizuje akcje charytatywne dla dzieci w placówkach opiekuńczych, oddziałach szpitalnych, co istotne pochyla się także nad losem bezdomnych zwierząt zbierając karmę do schronisk. Fantastycznie łączy pasję motocyklową z działalnością charytatywną. Któż z nas nie zna inicjatywy: JAROSŁAWSKIE MOTOMIKOŁAJE DZIECIOM.
W OBSZARZE DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNO-ARTYSTYCZNA nominacje otrzymali:
ANNA GAJDA – jarosławianka, poetka, autorka tomików wierszy dla dzieci oraz opowiadań dla dorosłych. Literaturą pasjonuje się od wielu lat, niedawno obchodziła jubileusz 70-ciu lat twórczości literackiej. Jej utwory publikowane były na łamach lokalnej prasy. Uhonorowana tytułem Mistrza Poetyckiego Wrzeciona. Każdy, kto chociaż raz spotkał panią Annę wie, jak ciepła i otwarta jest dla innych.
Maria Piśko – jarosławianka, artystka, wiceprzewodnicząca rady programowej Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki, działa społecznie, dzięki ogromnemu dorobkowi artystycznemu nieprzerwanie cieszy się wielkim autorytetem. Uprawia grafikę, ceramikę, prowadzi plenery artystyczne, warsztaty, swoje prace promowała na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych.
Paweł Sroka – aktor, reżyser, instruktor teatralny, animator kultury, artysta plastyk, scenograf. Założyciel teatrów PLASTER, Teatr jednego Aktora, Plasterek. Wielokrotnie nagradzany jako artysta i twórca teatralny. Nie sposób wymienić wszystkich dokonań tego artysty, związanego ze sceną Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki, pracuje z osobami z niepełnosprawnością tworząc dla nich przestrzeń w gmachu SOKOŁA. Przegląd teatrów na dziedzińcu to także jeden z wielu rozpoznawalnych w kraju pomysłów Pawła Sroki.
W OBSZARZE PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ I INICJATYWY NA RZECZ MIASTA kapituła nominowała
Monika Broszko – archeolog, pasjonatka historii, propagatorka dziedzictwa Jarosławia, prezeska Stowarzyszenia Historyczno – Rekonstrukcyjnego Pąsowa Róża. Jako badaczka historii udowadnia, że jest rodowitą jarosławianką ponieważ jej rodzina mieszka w Jarosławiu nieprzerwanie od XVIII wieku! Jej działalność znana jest w regionie i poza nim, prowadzi lekcje historyczne, kultywuje tradycje wśród najmłodszych. To ona przy rewitalizacji płyty rynku badała wykopaliska i dokładnie im się przyglądała!
Henryk Paszek – księgarnia Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki – KUFEREK ARTYSTYCZNY – to królestwo pana Henryka. Na przestrzeni lat podejmował wiele autorskich inicjatyw edukacyjnych, promujących miasto i jego historię… Pan Henryk często występuje w roli jarosławskiego kupca podczas Jarmarków, nocy zwiedzania rynku, nocy muzeów, czy nocy księgarń. Jest bohaterem spotkań z legendą – cyklu dla dzieci i młodzieży.
Leszek Wybraniec – dyrektor Sokołów Spółka Akcyjna Oddział Zakłady Mięsne Jarosław. Jego wybitne osiągnięcia menadżerskie, zaangażowanie i pomoc charytatywna na rzecz lokalnej społeczności wyróżniają go w gronie przedsiębiorców. Zawsze skromny, nie lubi pomagać w świetle jupiterów. Firma kierowana przez Pana Leszka Wybrańca jest wizytówką naszego miasta, promując je na arenie krajowej i międzynarodowej.
W OBSZARZE AMBASADOR MIASTA nominacje otrzymali:
ZBIGNIEW DZIAŁA – legenda polskiego rocka, lider i założyciel zespołu RSC, urodził się i mieszka w Jarosławiu, wokalista, kompozytor autor tekstów piosenek, gitarzysta. Twórca grupy muzycznej PARAMETR, która znalazła się na liście debiutów Festiwalu Opolskiego w roku 1979. Najbardziej znany utwór tej grupy to piosenka: „Żegnaj Ameryko”. Z grupą RSC nagrał wiele płyt oraz koncertów. Pierwszy krążek RSC w 1983 r. otrzymał status Złotej Płyty!
Jarosławska Grupa Biegowa SOKÓŁ – pasjonaci biegania w Jarosławiu w 2012 r. po raz pierwszy razem uczestniczyli w biegowej pielgrzymce do Jodłówki. Tak powstała grupa, która przez kilkanaście lat nieprzerwanie trenuje, realizuje wiele akcji sportowych na różnych dystansach i w różnych miejscach. Czy Państwo wiedzą, że bez żadnej przerwy od kilkunastu lat członkowie Sokoła spotykają się w każdą sobotę i wspólnie pokonują pięciokilometrową trasę…. Dla wielu z nich to zaledwie rozbieg, bo uczestniczą w maratonach w kraju i za granicami Polski, a nawet Europy. Na scenę poprosimy za chwilę prezesa grupy Pana Jacka Maślankę.
Piotr Kaplita – człowiek orkiestra, prawdziwy pasjonat muzyki i historii. Odkrywa i popularyzuje muzykę ludową, od lat mocno zaangażowany w organizacje flagowego dla Jarosławia Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej – Pieśń Naszych Korzeni. Społecznik, ale też poeta, muzealnik. Letnia Akademia Madrygałów – to także dzieło Piotra Kaplity.
Krzysztof Kupczakiewicz “CREAM” – jarosławianin, od czterdziestu lat pracuje jako DJ, promuje Jarosław w kraju, Polsce, Europie i bez żadnej przesady na całym świecie. Występuje w największych klubach, promuje muzykę elektroniczną, w roku bieżącym miał tournée po Sri Lance, otrzymał zaproszenie na podcast do australijskiego Balance Selections , debiutował na Malcie. Jego wkład w rozwój rodzimej sceny klubowej został doceniony w tym roku nagrodą POLISH ELECTRONIC MUSIC AWARDS, czyli nagrodą Polskiej Sceny Klubowej MONOLUDY w kategorii DJ.
Zdjęcia : Urząd Miasta Jarosław