14 lutego 2025 r. po raz pierwszy obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej.
Nowe święto państwowe zostało uchwalone 9 stycznia 2025 r. w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej, czyli największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Rosję Europie, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości, a której żołnierze po II wojnie światowej byli prześladowani przez władze komunistyczne zależne od Związku Sowieckiego.
Data obchodów nie jest przypadkowa. 83 lata temu, 14 lutego 1942 r., gen. Władysław Sikorski przekształcił Związek Walki Zbrojnej w Armię Krajową. W 1944 r. jej liczebność osiągnęła ponad 350 tys. zaprzysiężonych żołnierzy, w tym około 10 tys. oficerów.
Ustawa o wprowadzeniu nowego święta państwowego, czyli Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, przypadła w roku, kiedy obchodzić będziemy 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej.
O szczegółach związanych z nowym wymiarem obchodów dnia 14 lutego mówił w Radiu FARA dr Paweł Fornal, historyk Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.
W ramach audycji „W rytmie wydarzeń” – w czwartek, 13 lutego 2025 r. – dr Fornal mówił tym, dlaczego Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej jest ważny, mimo licznych uroczystości patriotycznych w ciągu całego roku.