Świętowanie i odpusty w Kościele katolickim – to hasło, które jest motywem przewodnim tegorocznej Olimpiady Teologii Katolickiej. W poniedziałek, 3 marca 2025 r., w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu odbył się etap diecezjalny 35. edycji konkursowych zmagań.
– Cieszymy się z obecności młodzieży i trudu, który podjęli, przygotowując się do drugiego etapu Olimpiady Teologii Katolickiej – powiedział w ks. prof. Waldemar Janiga, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu. – To jest trud i wysiłek intelektualny, ale myślę, że z dużym pożytkiem duchowym dla serca dla tych młodych ludzi.
Hasłem tegorocznej edycji Olimpiady Teologii Katolickiej jest „Świętowanie i odpusty w Kościele katolickim”. Jak dodał ks. Janiga, temat jest odpowiedzią na przeżywany w Kościele katolickim Rok Jubileuszowy 2025. – Temat dotyczy świętowania w Kościele, czyli piękna przeżywania niedzielnej Eucharystii, czy świąt, które są wpisane w kalendarz roku liturgicznego. Też odpusty są tym obszarem tematycznym na czasie, ponieważ przeżywamy Rok Jubileuszowy 2025, więc tematyka tegorocznej olimpiady została skorelowana z rytmem duchowym życia Kościoła.
W tym roku do etapu diecezjalnego Olimpiady Teologii Katolickiej w przemyskim seminarium przystąpiło 44 uczniów z 22 szkół ponadpodstawowych z terenu całej Archidiecezji Przemyskiej. Z tej grupy komisja konkursowa wyłoniła troje uczniów, którzy będą reprezentować Archidiecezje Przemyską w etapie ogólnopolskim, który odbędzie się w dniach od 27 do 29 marca w Sandomierzu.
Wśród najlepszych znaleźli się: Klaudia Tkacz, uczennica Zespołu Szkół Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Żołyni, Gabriel Franciszek Kwaśniak, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu oraz Julia Głąb, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły w Przeworsku.
– Zadanie było trudne, ponieważ było bardzo dużo materiału, a inne obowiązki pokazały, że nie będzie łatwo się przygotować – powiedziała o swoim sukcesie laureatka 1. miejsca etapu diecezjalnego 35. Olimpiady Teologii Katolickiej Klaudia Tkacz. – Najtrudniejsze były dla mnie święta, obchodzone dawniej w Izraelu i zapamiętanie tego kiedy się zaczynały i na czym polegały.
Jak dodała uczennica Zespołu Szkół Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Żołyni, dla niej to nie koniec przygotować, bo niebawem ogólnopolski finał. – Etap ogólnopolski jest jeszcze w tym miesięcy, więc trzeba będzie bardzo dużo wysiłku włożyć, by dobrze się przygotować, ale postaram się to zrobić jak najlepiej.
Warto dodać, że w ramach etapu diecezjalnego komisja wyróżniła także kolejnych siedmiu olimpijczyków, którzy oprócz dyplomów i upominków za udział, otrzymali nagrody książkowe, albumy TOTUS TUUS i upominki rzeczowe.
Wśród wyróżnionych znaleźli się: Martyna Bzdoń, uczennica Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku; Maciej Pabisz, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Krośnie; Anna Cisek, uczennica Zespołu Szkół Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Żołyni; Maciej Hpiak, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu; Weronika Kamińska, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Nowej Sarzynie; Julia Muskus, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Nowej Sarzynie; Karol Dziok, uczeń Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Anny Jenke w Jarosławiu.
W ramach etapu diecezjalnego oprócz zmagań konkursowych uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w nabożeństwie Słowa Bożego, której przewodniczył bp Krzysztof Chudzio. Ponadto w programie znalazło się zwiedzanie Bazyliki Archikatedralnej w Przemyślu.
W tym roku organizatorem Olimpiady Teologii Katolickiej jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Diecezja Sandomierska.
We wtorek, 4 marca 2025 r., w audycji „W rytmie wydarzeń” wyemitowana została relacja z etapu diecezjalnego 35. OTK.
Etap diecezjalny 35. Olimpiady Teologii Katolickiej
WSD w Przemyślu, 03.03.2025, fot. Łukasz Sztolf / przemyska.pl