Poznali św. Maksymiliana, a teraz dzielą się tą wiedzą w ramach Olimpiady o Wielkich Polakach.
W czwartek, 6 marca 2025 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu odbył się etap archiprezbiteralny Olimpiady o Wielkich Polkach, która zachęca uczniów szkół podstawowych do poznawania postaci ważnych dla Kościoła i Ojczyzny.
Przemyskie seminarium to jedno z siedmiu miejsce w Archidiecezji Przemyskiej, gdzie młodzi spotkali się w ramach olimpijskich zmagań. Ponadto etap archoprezbiteralny odbywał się w Miejscu Piastowym, Sanoku, Jarosławiu, Łańcucie, Leżajsku i Średniej Wsi.
Jak powiedział ks. Waldemar Janiga, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu, w tym roku postacią wiodącą stał się franciszkanin, św. Maksymilian Maria Kolbe. – Zawsze staramy się dobierać te osoby, które charakteryzują się miłością do Pana Boga, Kościoła i Ojczyzny. Tym razem to św. Maksymilian, czyli postać wyjątkowa przez czyn heroiczny, który nastąpił w Oświęcimiu. Wystąpił z szeregu i poszedł na śmierć za Franciszka Gajowniczka.
Ks. Janiga dodał, że św. Maksymilian wpisał się w pejzaż naszej Ojczyzny, ale też w pejzaż Japonii, gdzie także pracował duszpastersko i medialnie.
Dzisiejszy etap olimpiady odbywał się w siedmiu miejscach na terenie Archidiecezji Przemyskiej. Jak twierdzą uczestnicy przystępujący do niego w Przemyślu, test nie należał do najłatwiejszych.
– Generalnie cały test był trudny, więc trzeba było się wykazać dużą wiedzą, żeby coś osiągnąć – powiedział jeden z uczestników etapu archiprezbiteralnego w Przemyślu.
Finał archidiecezjalny tegorocznej Olimpiady o Wielkich Polakach zaplanowano na 29 kwietnia. Uczniowie szkół podstawowych spotkają się na nim w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu.
Wydarzenie jest organizowane przez Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu i Zgromadzenie Księży Michalitów w Miejscu Piastowym.
W piątek, 7 marca 2025 r., w ramach audycji „W rytmie wydarzeń” została wyemitowana rozmowa z organizatorem i uczestnikami Olimpiady w Przemyślu.