W ogrodzie Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu posadzono jesion, który jest pamiątką trwającego Roku Jubileuszowego 2025 oraz zawierzenia Archidiecezji Przemyskiej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
Wydarzenie odbyło się w czwartek, 6 marca 2025 r., a wzięła w nim udział cała społeczność Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, na czele z Metropolitą Przemyskim abp. Adamem Szalem.
Nawiązując do tablicy umieszczonej przed zasadzonym drzewem, abp Szal mówił wymowa każdego pamiątkowego kamienia jest piękna i ważna. – Kamienie obecne są także w Piśmie Świętym, na kartach Starego i Nowego Testamentu i są szczególnym wołaniem, także szczególnym świadectwem. Kiedy bierzemy do ręki Pismo Święte, widzimy, że ten kamień nie raz jest uważany jako przykład, „skałą Zbawienia jest Pan Bóg”, ale także i widzimy kamienie w postaci dwóch tablic, które Mojżesz otrzymał na górze Synaj – wymieniał Metropolita Przemyski.
– Dzisiaj patrzymy na ten kamień, który upamiętnia dwa wydarzenia, znamienne wydarzenia. Jedno ogólnokościelne, to wydarzenie, którym jest Rok Jubileuszowy. Tu chciałbym nawiązać do faktu znanego sprzed 25 lat, kiedy zostały posadzone na początek trzeciego tysiąclecia trzy dęby. Żeby przypominały, że był taki moment, że nasze seminarium przeżywało tę uroczystość – mówił pasterz Archidiecezji Przemyskiej. – Dzisiaj mamy 2025 lat, Rok Święty od narodzenia Pana Jezusa. Dodatkowo także wydarzenie, które jest też w jakiś sposób ogólnokościelne, bo związane z 350. rocznicą objawień Najświętszego Serca Pana Jezusa, które miało miejsce w 1675 roku, którego doznała święta Maria Małgorzata Alacoque.
Abp Adam Szal podkreślił, że wydarzenia te są upamiętniane, aby myśleć z wdzięcznością o tym, co się wydarzyło, ale też traktować je jako zadanie. – Prośmy, aby Jezus Syn Boży uczynił nasze serca według Serca swego. Byśmy byli kapłanami według Serca Jezusowego, byśmy byli pełni nadziei – mówił.
Posadzenie jesionu i poświecenie tablicy z okazji zawierzenia archidiecezji NSPJ i Roku Jubileuszowego
WSD w Przemyślu, 06.03.2025, fot. kl. Krzysztof Zawada