24 marca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. To ważne święto państwowe, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2018 roku z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy, stanowi wyraz najwyższego uznania i hołdu dla heroizmu Polaków, którzy w obliczu niewyobrażalnego okrucieństwa i z narażeniem własnego życia, nieśli pomoc mordowanym przez niemieckich oprawców Żydom.
To właśnie tego dnia w 1944 roku dokonano egzekucji na rodzinie Ulmów. Niemiecka żandarmeria zamordowała wówczas Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów: Gołdę Grünfeld, Leę Didner z córeczką oraz Saula Goldmana i jego czterech synów.
W 1995 r. Józefowi i Wiktorii nadano pośmiertnie tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. W 2010 r. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W dniu 10 września 2023 roku odbyła się beatyfikacja Rodziny Ulmów w Markowej.
W ramach II Dni Dziedzictwa Błogosławionej Rodziny Ulmów, 24 marca na Placu Pamięci Muzeum Polaków Ratujących Żydów miała miejsce doroczna ceremonia pamięci pod nazwą „Gorejąc wolni”, podczas której dokonano odsłonięcia tabliczek z nazwiskami kolejnych heroicznych Polaków, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów na ziemi podkarpackiej w czasie II wojny światowej.
Podczas ceremonii upamiętnieni zostali: Zofia i Wojciech Serwaczak; Józef, Władysław i Zofia Łańczak; Katarzyna, Magdalena i Aleksander Łańczak; Zofia Koniosna; Magdalena Bednarczyk; Franciszka, Piotr, Kazimierz Kapłon oraz Antoni Bytnar.
Źródło: ks. Damian Noga i Andrzej Kuca (Radio FARA)