Za nami sześć dni pielgrzymkowej wędrówki ku Jasnej Górze.
W środę, 9 lipca 2025 r. pątnicy dziesięciu fizycznych grup idących w 45. Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę przeszli kolejne kilometry.
Wśród najważniejszych momentów tego dnia były Eucharystie, sprawowane w kościołach w miejscowościach Luszowice, Janowiec, Zdziarzec i Żarówka, a także nabożeństwo w intencji Ojczyzny w Dąbrowie Tarnowskiej.
LUSZOWICE: Eucharystia dla 6 grup pielgrzymkowych
W środę, 9 lipca 2025 r. pielgrzymi z grup: bł. Marii, św. Wojciecha, św. Jacka, św. Urszuli, św. Rafała i św. Alberta uczestniczyli w Mszy Świętej w Luszowicach, gdzie szczególnie jest czczony św. Józef. Mszy Świętej przewodniczył i kazanie wygłosił bp Stanisław Salaterski, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.
Biskup w kazaniu nawiązał do hasła Roku Jubileuszowego ogłoszonego przez papieża Franciszka – „Pielgrzymi nadziei” – zachęcając, by każdy uczestnik pielgrzymki nie tylko sam wzrastał w nadziei, ale także stawał się jej świadkiem i apostołem w swoim środowisku.
Biskup przypomniał postać Józefa egipskiego, który – choć zdradzony przez braci – stał się dla nich ratunkiem. Podobnie św. Józef, Oblubieniec Maryi, zaufał Bogu w trudnych i nieoczekiwanych sytuacjach, stając się opiekunem Jezusa i patronem Kościoła. – „Józef to mąż nadziei. Uczy nas ufać Bogu, nawet gdy wszystko wydaje się niezrozumiałe” – mówił kaznodzieja.
W odniesieniu do Ewangelii biskup podkreślił, że świat potrzebuje dziś ludzi wiary i nadziei. Przypomniał o dramacie osób zagubionych duchowo i egzystencjalnie – zwłaszcza młodych, którzy utracili sens życia. – „Tylko wtedy, gdy Bóg jest na pierwszym miejscu, wszystko znajduje właściwe miejsce” – podkreślił.
Wskazał też na Eucharystię, Maryję oraz dobroć ludzkich serc jako źródła duchowej siły na pielgrzymim szlaku. – „Ludzie, którzy was przyjmują, karmią i wspierają, są znakami nadziei. Jesteśmy ich dłużnikami – wracając do domów, bądźmy takimi samymi dla innych” – apelował biskup.
Na zakończenie wyraził wdzięczność za obecność pielgrzymów w diecezji tarnowskiej, życzył dobrej drogi, pogody ducha i owoców duchowych, które przetrwają znacznie dłużej niż sama pielgrzymka. – „Niech Matka Boża ma was w swojej opiece, a św. Józef wspiera. Diecezjanie tarnowscy nie zawiodą waszej nadziei” – zakończył.
tekst: ks. Andrzej Bienia / radiofara.pl
Msza Święta w Luszowicach
Luszowice, 09.07.2025, fot. ks. Szymon Kot, Magdalena Hagel
DĄBROWA TARNOWSKA: Nabożeństwo w intencji Ojczyzny
Szósty dzień Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę upłynął pod znakiem szczególnej modlitwy za Ojczyznę. Popołudniowe nabożeństwo zgromadziło wszystkich pielgrzymów z 10 grup, dając okazję do wspólnego przeżywania wiary i duchowej jedności.
Nabożeństwu przewodniczył metropolita przemyski, ks. abp Adam Szal, a okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Piotr Rączka – przewodnik grupy św. Jana z Dukli z Krosna.
„Nie damy pogrześć mowy. Polski my naród, polski lud – królewski szczep Piastowy…” – słowa Roty przypominają o duchu narodu, który przez wieki nie poddał się żadnemu zniewoleniu – mówił kaznodzieja.
Ten duch polskości trwał w powstaniach, w codziennym oporze wobec zaborców, podczas II wojny światowej i w czasach komunizmu. Przetrwał wszystko – jakby wbrew logice dziejów. Doceniali go nawet wielcy dowódcy: Napoleon, Churchill, czy generałowie niemieccy. To duch, dla którego – jak mawiał Napoleon – „nie ma rzeczy niemożliwych”.
Dziś trzeba nam na nowo odkryć ten skarb, który nosili w sercu bohaterowie naszej historii: Bóg – Honor – Ojczyzna. Bo „gdzie twój skarb – tam będzie i serce twoje”. I znów warto zawołać: „Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród… Tak nam dopomóż Bóg!” – zakończył kazanie ks. Piotr Rączka.
Modlitwa w intencji Ojczyzny stała się ważnym momentem modlitwy za Polskę i refleksji nad odpowiedzialnością za wspólne dobro, a także duchowym umocnieniem dla wszystkich pielgrzymów zmierzających do Czarnej Madonny.
tekst: ks. Andrzej Bienia / radiofara.pl
Nabożeństwo w intencji Ojczyzny
Dąbrowa Tarnowska, 09.07.2025, fot. Magdalena Hagel
KOMENTARZ DO EWANGELII
Na każdy dzień 45. Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę komentarz do Ewangelii przygotował dla pielgrzymów fizycznych i duchowych ks. dr Maciej Dżugan.
EWANGELIA (Mt 10, 1-7)
Jezus przywołał do siebie dwunastu swoich uczniów i udzielił im władzy nad duchami nieczystymi, aby je wypędzali i leczyli wszystkie choroby i wszelkie słabości.
A oto imiona dwunastu apostołów: pierwszy – Szymon, zwany Piotrem, i brat jego Andrzej, potem Jakub, syn Zebedeusza, i brat jego Jan, Filip i Bartłomiej, Tomasz i celnik Mateusz, Jakub, syn Alfeusza, i Tadeusz, Szymon Gorliwy i Judasz Iskariota, ten, który Go zdradził.
Tych to Dwunastu wysłał Jezus i dał im takie wskazania: «Nie idźcie do pogan i nie wstępujcie do żadnego miasta samarytańskiego. Idźcie raczej do owiec, które poginęły z domu Izraela. Idźcie i głoście: Bliskie już jest królestwo niebieskie».
KONFERENCJA
W środę, 9 lipca 2025 r., wysłuchaliśmy drugiej konferencji pielgrzymkowej, którą wygłosił dk. Marek Winiarski. Jej temat brzmi: Agape źródłem nadziei – byście się wzajemnie miłowali. Pamięć o Ojczyźnie.
Rozmowy z pielgrzymami – FARA.TV
PIELGRZYMI W DRODZE – 6 dzień pielgrzymowania
09.07.2025, fot. ks. Szymon Kot, Magdalena Hagel





































































































































































