W środę, 16 lipca 2025 r., w kościele Ojców Karmelitów Bosych w Przemyślu odbyła się uroczystość ku czci Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Dzień ten poprzedziła nowenna.
Mszy Świętej odpustowej w dniu uroczystości Matki Bożej Szaplerznej na przemyskim Karmelu przewodniczył Metropolita Przemyski abp Adam Szal. W homilii podkreślał, że szkaplerz jest szczególną szatą, którą ofiarowała ludziom Maryja.
Abp Szal swoją reelekcję rozpoczął od nawiązania do zakończonej dzień wcześniej 45. Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górą, na której czele oprócz krzyża i tabliczek informujących o patronie danej grupy, niesiony był też szkaplerz, którzy należał do św. Jana Pawła II. – Szkaplerz na co dzień znajduje się w naszym archidiecezjalnym muzeum w Przemyślu, a raz w roku opuszcza muzeum po to, aby być szczególną relikwią niesioną chętnie, jak się okazało przez pielgrzymów zdążających na Jasną Górę. Dlaczego szkaplerz? Dlaczego niesiemy szkaplerz? Powód jest oczywisty, bo idziemy na święto Matki Bożej Szkaplerznej, ale także i dlatego, że Jan Paweł II był wielkim czcicielem Matki Bożej Szkaplerznej i szkaplerza.
Kaznodzieja zachęcił, aby w dniu kiedy czcimy Najświętszą Maryję Pannę z Góry Karmel, zastanowić się czego w znaku szkaplerzu uczy nas Maryja. – Szkaplerz trzeba rozumieć w kontekście wiary, której przykładem jest ktoś, kto wierzy, której przykładem jest ta, która uwierzyła, która kroczy przed nami w pielgrzymce wiary. To wiara wyzwala moc tej szaty, jaką jest szkaplerz. Czci okazywanej Matce Bożej, jak poucza nas i zachęca do tego papież, święty papież Paweł VI, nie można poprzestawać na rzeczach formalnych, na emocjach, na uczuciach, ale trzeba słuchać Ewangelii.
Metropolita Przemyski przestrzegał jednak, aby tego symbolu nie traktować jako amuletu, albo magicznego znaku. – Matka Najświętsza wręczając zgodnie z tradycją karmelitańską świętemu Szymonowi Sztokowi szkaplerz, mówi nam, że mamy być pielgrzymami nadziei zmierzającymi ku Chrystusowi, ku Zbawicielowi. On jest drogą, prawdą i życiem. On prowadzi nas do Ojca. A my, przyodziani w tę szatę, mamy iść za nim.
Hierarcha przypomniał, że każdy z nas został powołany do świętości, stąd wszyscy jesteśmy pielgrzymami nadziei. – To my wszyscy, począwszy od upadku pierwszych rodziców, idziemy przez życie, mając nadzieję tę największą, najcenniejszą nadzieję zbawienia, nadzieję odrzucenia zła, nadzieję zjednoczenia z Bogiem. A wzorem zrealizowania tego Bożego zamysłu jest oczywiście Matka Najświętsza, pierwsza uczennica Boskiego Mistrza, pierwsza chrześcijanka, ta, która jest Niepokalanie Poczęta, która też towarzyszy nam, tak jak towarzyszyła apostołom zebranym w wieczerniku w tej podróży przez życie. Zechciejmy się upodabniać do Maryi, bo przyjmując jej szaty mamy być do niej podobnymi, poprzez bycie pokornym, skromnym, cichym, ufającym zawsze Bogu.
Na koniec Mszy Świętej, w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu abp Adam Szal odczytał akt ofiarowania uczestników modlitwy i wszystkich ich spraw Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Ponadto podczas uroczystości zawiązana została róża różańcowa, która od tego dnia będzie zrzeszać na modlitwie mężów, modlących się za swoje żony.
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel w kościele Ojców Karmelitów Bosych w Przemyślu poprzedziła dziewięciodniowa nowenna ku czci Matki Bożej Szkaplerznej. Na codziennej modlitwie gromadziły się dziesiątki wiernych, oddając Maryi swoje troski i sprawy.
W czwartek, 17 lipca 2025 r., w audycji „W rytmie wydarzeń” wyemitowana została relacja z modlitwy odpustowej. Ponadto o. Krzysztof Górski, przeor klasztoru Ojców Karmelitów Bosych w Przemyślu podsumował wyjątkowy czas modlitwy nowennowej i odpustowej.
Odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel
Przemyśl – OO. Karmelici, 16.07.2025, fot. Karmelici Bosi Przemyśl
















