W niedzielę, 31 sierpnia 2025 r. w sanktuarium w Jodłówce odbyły się uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Pocieszenia połączone z jubileuszem 50-lecia koronacji cudownego obrazu Maryi.
Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył abp Wiktor Skworc, arcybiskup senior archidiecezji katowickiej, a współkoncelebrowali: abp Józef Michalik, bp. Marian Rojek, bp Edward Białogłowski, bp Krzysztof Chudzio oraz licznie zebrani kapłani m.in. ks. prał. Piotr Kandefer, archiprezbiter jarosławski i dziekan dekanatu Pruchnik, kapłani z dekanatu, byli kustosze sanktuarium ks. Kazimierz Wójcikowski i ks. Jerzy Jakubiec oraz kapłani, którzy w przeszłości posługiwali w tym świętym miejscu.
Na początku Mszy Świętej słowo powitania skierował do uczestników uroczystości ks. Paweł Pelc, kustosz sanktuarium. Przypomniał słowa św. Bernarda: „W niebezpieczeństwach, smutkach, wątpliwościach – myśl o Maryi, wzywaj Ją; idąc za Nią, nie zbłądzisz, modląc się do Niej, nie zgubisz się; myśląc o Niej, nie zgrzeszysz; trzymając się Jej, nie upadniesz”. Te słowa wybrzmiewają dziś w szczególny sposób w Jodłówce, gdzie przeżywamy uroczystość odpustową ku czci Matki Bożej Pocieszenia oraz 50. rocznicę koronacji Jej cudownego obrazu – zaznaczył kustosz. Następnie powitał przybyłych na uroczystość biskupów i kapłanów, siostry zakonne, przedstawicieli władz samorządowych z Panem Burmistrzem na czele oraz władze Powiatu Jarosławskiego. Słowa wdzięczności skierował również do połączonych chórów i orkiestr pod batutą ks. prał. Mieczysława Gniadego, ze szczególnym wyróżnieniem dla orkiestry strażackiej z Pruchnika, obchodzącej 50-lecie swojego istnienia. Na zakończenie przywitał parafian, pielgrzymów i wszystkich czcicieli Matki Bożej Pocieszenia.
Podczas homilii abp Skworc nawiązując do bulli papieża Franciszka ogłaszającej Jubileusz Roku Świętego 2025 wskazał, że chrześcijańska nadzieja zakorzeniona w wierze w życie wieczne jest fundamentem godności człowieka. Tę nadzieję w pełni ucieleśnia Maryja – Matka, która u stóp krzyża potrafiła powiedzieć swoje „fiat”, stając się Matką Nadziei.
Hierarcha przypomniał również o 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce, dokonanej w 1975 r. przez kard. Karola Wojtyłę. Podkreślił, że gest koronacji nie może pozostać jedynie historycznym wspomnieniem, ale winien być codziennie ponawiany poprzez życie zgodne z Ewangelią, szacunek wobec każdej matki, służbę drugiemu człowiekowi i solidarność społeczną.
Abp Skworc wskazał na heroiczne świadectwo rodziny Ulmów, które realizuje wezwanie Chrystusa „Idź i ty czyń podobnie”. Dziękował także rodzinom za codzienny trud opieki nad chorymi i starszymi, przypominając, że to właśnie one są „najskuteczniejszą ubezpieczalnią społeczną”.
Odwołując się do doświadczeń wojny w Ukrainie zaznaczył, że Kościół i wierni okazali się „humanitarnym mocarstwem”, otwierając domy i serca dla uchodźców. To – jak podkreślił – owoc szkoły Ewangelii i szkoły Maryi.
Na zakończenie abp Skworc wezwał pielgrzymów, by jubileusz stał się początkiem nowego etapu kultu Matki Bożej Pocieszenia i by każdy dawał świadectwo nadziei, docierając do potrzebujących pocieszenia i wsparcia. Idźcie do nich z pośpiechem, jak Maryja do Elżbiety, bo czas jest krótki – zachęcał.
Przed zakończeniem Mszy Świętej słowa uznania i wdzięczności za piękne przygotowanie uroczystości skierowali do parafian, organizatorów i uczestniczących w uroczystości wiernych bp Krzysztof Chudzio, abp Józef Michalik, ks. Aleksander Radoń oraz ks. Sebastian Lasota. Liturgiczne spotkanie zwieńczyła uroczysta procesja odpustowa.

50-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Pocieszenia
Jodłówka, 31.08.2025, fot. Zdzisław Pliszak

























































































































































