W dniu 20 maja 2026 roku w Przeworsku odbyło się IV Sympozjum poświęcone Patronowi Fundacji Pomocy Młodzieży im. św. Jana Pawła II „WZRASTANIE”. Tegoroczne wydarzenie przebiegało pod hasłem: „Św. Jan Paweł II – Nauczyciel ukazujący świętość jako miarę życia” i zgromadziło duchownych, przedstawicieli władz, podopiecznych fundacji oraz mieszkańców regionu.
Sympozjum rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Bazylice Kolegiackiej pw. Ducha Świętego w Przeworsku pod przewodnictwem J.E. Abp. Metropolity Lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego. Następnie uczestnicy spotkali się w Miejskim Ośrodku Kultury im. Oskara Kolberga w Przeworsku, gdzie odbyła się część konferencyjna wydarzenia.
W programie znalazły się wystąpienia poświęcone nauczaniu i duchowemu dziedzictwu św. Jana Pawła II. Abp Mieczysław Mokrzycki podzielił się refleksją na temat osobistych spotkań z Papieżem Polakiem. Ks. prof. dr hab. Dariusz Dziadosz mówił o biblijnym obrazie świętości, natomiast ks. prof. dr hab. Marek Tatar przedstawił wykład pt. „Świętość zaprogramowana i nabyta”.
Szczególnym momentem sympozjum było wystąpienie poseł na Sejm RP- Anny Schmidt, która reprezentowała byłego Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Odczytała ona list byłego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej skierowany do uczestników wydarzenia. W przesłaniu podkreślono znaczenie nauczania św. Jana Pawła II dla życia osobistego, społecznego i publicznego oraz rolę wartości chrześcijańskich we współczesnym świecie.
Podczas wydarzenia wręczono nagrody laureatom konkursu pt. „Jan Paweł II ukazujący świętość jako miarę życia”, a także uhonorowano osoby szczególnie zasłużone dla Fundacji statuetką św. Jana Pawła II „Obrońcy życia i godności człowieka”. Uczestnicy mieli również okazję wysłuchać występu laureatów konkursu artystycznego.
Organizatorzy podkreślili, że sympozjum było nie tylko okazją do refleksji nad nauczaniem św. Jana Pawła II, ale także przestrzenią budowania wspólnoty opartej na wartościach, którym Patron Fundacji pozostawał wierny przez całe życie.
Fot. Andrzej Kuca



