Choć początkowo, a był to XVII w., Polacy uważali kawę za napój „szkaradny”, to już za niecałe 100 lat zaczęli doceniać korzyści, jakie daje. Może dlatego, że w Polsce do tego gorzkiego trunku zaczęto dodawać śmietanę?…

O historii picia kawy w naszej Ojczyźnie mówił w „Audycji kulinarnej” 6 maja 2022 r. Andrzej Kuca. W programie znalazł się też przepis na kawę po mandżursku i po wiedeńsku.

Więcej przepisów we wpisie: „Audycja kulinarna”.


Kawa po mandżursku

Składniki:

kawa parzona
1 żółtko
2 łyżeczki cukru
1 łyżeczka cukru wanilinowego

Wykonanie:

Kawę zaparzyć w filiżance lub w kawiarce.

Żółtko utrzeć z cukrem i cukrem wanilinowymi na puszystą masę. Następnie powoli wlać masę z żółtka do filiżanki z kawą.


Kawa po wiedeńsku

Niegdyś za kawę po wiedeńsku uznawano kawę z mlekiem, obecnie jest to kawa z dodatkiem czekolady, bitej śmietany, cynamonu lub kakao. To wszystko sprawia, że napój ten przestaje być kawą, a staje się raczej deserem, który jest prawdziwą bombą kaloryczną, a zarazem ucztą dla podniebienia.

Składniki:

200 ml świeżo zaparzonej kawy — najlepiej z ekspresu ciśnieniowego lub kawiarki. Świetnie sprawdzi się arabika z delikatnym posmakiem karmelu, czekolady i orzechów
2 kostki startej czekolady — najlepiej gorzkiej z dużą zawartością kakao
1 łyżeczka cukru
50 ml pełnotłustego mleka lub bitej śmietany (opcjonalnie spienionego mleka)

Wykonanie:

Najpierw trzeba wymieszać zimne mleko z czekoladą i cukrem, a następnie ubić wszystko, używając do tego celu blendera lub spieniacza.

Mleko połączyć z gorącą kawą i taką mieszankę przelać do szklanki.

Kawę udekorować bitą śmietaną i na wierzchu posypać ją kakao lub cynamonem.

Kawę po wiedeńsku powinno się serwować w szerokich szklankach z podstawką o pojemności 250 ml. Z powodzeniem można ją podawać z niezbyt słodkim deserem np. kruchymi ciasteczkami.