Uroczystą Eucharystią Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r., rozpoczęły się obchody świąt zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Modlitwie paschalnej w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu przewodniczył bp Krzysztof Chudzio.

Msza święta rozpoczęła się obrzędem poświęcenia ognia od którego zapalony został Paschał – symbol Chrystusa Zmartwychwstałego.  Potem miała miejsce dłuższa niż zwykle Liturgia Słowa, w której przypomniano historię zbawienia od stworzenia świata, aż po Ewangelię o Zmartwychwstaniu Jezusa.

Podczas homilii bp Krzysztof Chudzio mówił, że najbardziej paraliżującym człowieka jest lęk przed śmiercią. – Nie bójcie się, bo śmierć była, ale teraz nie ma władzę. Jezus, który został ukrzyżowany, żyje! Zmartwychwstał! Jest to niesamowita wiadomość, którą każdy usłyszawszy  uwierzy, wejdzie w rzeczywistość, w której wszystko w jego życiu się zmieni. Teraz może się nie bać. Nie dlatego, że psycholog mu pomoże, ale dlatego, że w Jezusie Chrystusie śmierć straciła władzę. Można umrzeć i żyć – mówił kaznodzieja.

Ale niestety chociaż człowiek wierzy w zmartwychwstanie Jezusa, to nie przekłada tego faktu na swoje życie. – Uznajemy, że faktycznie jest to zwycięstwo Jezusa Chrystusa, ale tylko Jego. Wierzymy też, że dzięki zmartwychwstaniu przebywa On teraz w niebie, w chwale Ojca. Ale myśl o naszym przejściu do tej innej rzeczywistości jest nam obca. Póki żyjemy tutaj, zwłaszcza gdy mamy siły, myśl o życiu wiecznym jest tematem, który spychamy na bliżej nieokreśloną przyszłość, łudząc się, że na razie nas to nie dotyczy – mówił biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej wyjaśniając, jak ta nowa rzeczywistość związana ze zmartwychwstaniem Jezusa może stać się udziałem każdego człowieka poprzez wiarę. – To dlatego radośnie wyśpiewaliśmy „Weselcie się już, zastępy Aniołów, w niebie (…) gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo”. To zwycięstwo, które również realizuje się w nas – dodał.

Po zakończonej homilii, śpiewem litanii do Wszystkich Świętych rozpoczął się obrzęd błogosławieństwa wody i odnowienia przez wiernych przyrzeczeń chrzcielnych.

Jak zawsze, liturgia Wigilii Paschalnej była dla całego ludu Bożego przypomnieniem znaczenia tej ważnej nocy. Tego, że Jezus przez swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie zwyciężył i także dzisiaj zwycięża śmierć i grzech.


W Wielką Sobotę o godz. 9:00 w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu celebrowana była modlitwa brewiarzowa: Godzina Czytań i Jutrznia, której przewodniczył abp Adam Szal, a animację śpiewu podjął Archidiecezjalny Gór „Magnificat”.

Po porannej modlitwie brewiarzowej abp Adam Szal pobłogosławił pokarmy na stół wielkanocny.