Domy Pomocy Społecznej o propozycjach reformy w opiece społecznej

Trwają prace nad reformą ustawy o pomocy społecznej. Z jej założeniami nie zgadzają się odpowiedzialni za Domy Pomocy Społecznej w całym kraju.

Reforma ma na celu wprowadzenie zmian, dotyczących form pomocy społecznej, m.in. opieki całodobowej w tego typu ośrodkach.

Państwo, kontrole i różne instytucje naciskają na nas, że powinniśmy zrobić usługi środowiskowe, tylko że ani ta ustawa, ani ustawa na podstawie, której teraz funkcjonujemy, nie daje domom pomocy społecznej realnej możliwości funkcjonowania w środowisku – mówiła w Radiu FARA Monika Szlachta, dyrektor DPS w Babicy i prezes regionu podkarpackiego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Menadżerów Pomocy Społecznej i Ochrony Zdrowia.

Jednym z głównych problemów, jakie wprowadzi proponowana reforma, jest zdecydowane ograniczenie przyjmowania do DPS osób niepełnoletnich.

Najtrudniejsze jest to, że nie ma żadnej alternatywy i nie ma okresu przejściowego – podkreślała w rozmowie s. Agata Sieczkowska, służebniczka starowiejska, dyrektor DPS dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w Starej Wsi. – Na nasze pytanie, co stanie się z dziećmi, kiedy wejdzie ustawa, a nie będzie rodzin zastępczych i nie będzie placówek, usłyszałyśmy odpowiedź, że dzieci zostaną na siłę przetrzymane w środowisku. Jest to dla nas bardzo trudne, bo ciągle są prośby o przyjęcie nowych mieszkańców.

Nie chodzi nam o odbieranie dzieci rodzinom czy rodzinom zastępczym – mówiła s. Sieczkowska. – Chcemy, żeby te dzieci były w rodzinach, ale są dzieci, które zawsze będą potrzebować opieki instytucjonalnej, takiej jak domy pomocy społecznej.

Proponowane zmiany nie dotyczą obecnych podopiecznych domów pomocy społecznej, a tych, którzy takiem pomocy będą szukać dopiero po wejściu w życie reformy. Jej data nie jest jeszcze znana.


O szczegółach proponowanych zmian i potencjalnych zagrożeniach wynikających z reformy mogliśmy usłyszeć podczas audycji „W rytmie wydarzeń”, wyemitowanej w czwartek – 25 czerwca 2026 r.

Gości audycji były: Monika Szlachta, dyrektor DPS w Babicy i prezes regionu podkarpackiego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Menadżerów Pomocy Społecznej i Ochrony Zdrowia, s. Agata Sieczkowska, służebniczka starowiejska, dyrektor DPS dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w Starej Wsi oraz Joanna Pierożak, oddziałowa DPS „Światło Nadziei” w Sanoku.